از خواص بادام زمینی چه می دانید ؟

25 آذر, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
از خواص بادام زمینی چه می دانید ؟

شاید عجیب باشد ولی در واقع بادام زمینی یکی از حبوبات محسوب می شود اما تقریبا همه ویژگی های دیگر آجیل های خوراکی محبوب پسته، بادام و غیره را دارد. از نظر گیاه شناسی بادام زمینی یک غلات میوه ی کوچک و زیرزمینی از یک گیاه متعلق به خانواده ی باقلاییان است. بادام زمینی یک گیاه دو لپه ای و یکساله است که به ارتفاع 30 سانتی متری از سطح زمین رشد می کند. گفته می شود منشا بادام زمینی آمریکای مرکزی بوده پس از آن این مغز پر خاصیت توسط کاوشگران اسپانیایی به سایر نقاط جهان منتقل شده است. هنوز هم بادام زمینی یکی از پر کاشت ترین محصولات درکشور هایی مانند چین، هند، کشور های آفریقایی و آمریکاست .

از خواص بادام زمینی چه می دانید ؟

خواص بادام زمینی

مواد معدنی موجود در 100 گرم محصول

بادام زمینی سر شار از ویتامین ها و مواد مغذی است. مقدار 100 گرم بادام زمینی خام حاوی مواد مغذی زیر است :

1)میزان 567 کیلو کالری انرژی

2)مقدار 25.8 گرم پروتئین

3)مقدار 7 % آب

4)مقدار 4.7 گرم قند

5)مقدار 8.5 گرم فیبر

6)مقدار 49.2 گرم چربی

7)مقدار 15.56 گرم امگا 6

فواید مصرف بادام زمینی

سرشار از چربی های غیر اشباع

بادام زمینی سرشار از چربی است. در واقع بادام زمینی به عنوان یک دانه روغنی شناخته می شود و بخش بزرگی از بادام زمینی کشت شده در جهان برای تهیه روغن بادام زمینی استفاده می شود. محتوای چربی بادام زمینی بین 44 تا 56 درصد است.

از خواص بادام زمینی چه می دانید ؟

خواص بادام زمینی خام

بادام زمینی خام یکی از سالم ترین انواع بادام زمینی است. البته بادام زمینی به صورت شور و بو داده، وجود دارد که بهتر است در حد تعادل مصرف شود بنابراین بادام زمینی خام بهتر از سایر انواع آن است بادام زمینی حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که می تواند از سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کنند.

منبع طبیعی فیبر و کربوهیدرات

میزان کربوهیدرات موجود در بادام زمینی نسبتا پایین است . در واقع محتوای کربوهیدرات این مغز تنها 13 تا 16 درصد از وزن آن را تشکیل می دهد.کربوهیدرات پایین و پروتئین، چربی و فیبر بالا باعث می شود بادام زمینی دارای شاخص گلایسمی پایین باشد که معیاری برای میزان ورود سریع کربوهیدرات ها به خون پس از مصرف غذا است .

از خواص بادام زمینی چه می دانید ؟

نیاسین در بادام زمینی

مس به عنوان یک ماده معدنی کمیاب در رژیم های غذایی اکثر افراد شناخته می شود. کمبود مس در بدن می تواند اثرات مخربی بر سلامت قلب داشته باشد. این ویتامین که با نام ویتامین ب 3 شناخته می شود عملکرد های متنوع و مهمی را در بدن انسان ایفا می کند .

image_pdfimage_print

مطالب پیشنهادی

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.