بررسی رابطه BMI و دیابت

6 دی, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
بررسی رابطه BMI و دیابت

آیا BMI بالا باعث ابتلا به دیابت می شود؟

محققان دانشگاه کمبریج 445،765 نفر از شرکت کنندگان بانک اطلاعات ژنتیک انگلستان را مورد مطالعه قرار دادند. خطر وراثتی دیابت با استفاده از 6.9 میلیون ژن ارزیابی شد و قد و وزن شرکت‌کنندگان اندازه‌گیری شده تا (تقسیم وزن بر مجذور قد) BMI آنها محاسبه شود. شرکت‌کنندگان بر اساس خطر وراثتی دیابت به پنج گروه تقسیم شدند. همچنین، آن‌ها بر اساس BMI نیز به پنج گروه تقسیم شدند. شرکت‌کنندگان تا میانگین سن 65.2 سال پیگیری شدند. در طول این دوره، 31,298 نفر از شرکت‌کنندگان دچار دیابت نوع 2 شدند.

بررسی رابطه BMI و دیابت

هر چه BMI بالاتر باشد، خطر ابتلا به دیابت بیشتر است. کسانی که در گروه BMI بالاترین بودند 11 برابر شانس بیشتری در ابتلا به دیابت نسبت به شرکت‌کنندگان در گروه BMI پایین‌ترین بودند، دارند.

بررسی رابطه BMI و دیابت

با استفاده از روش‌های آماری، محققان سپس تخمین زدند که آیا احتمال ابتلا به دیابت در افرادی با BMI بالا بیشتر خواهد بود اگر آنها به مدت طولانی اضافه وزن داشته باشند. آنها دریافتند که مدت زمان BMI بالا تأثیری بر خطر ابتلا به دیابت ندارد. پروفسور برایان فرنس گفت: “این نشان می‌دهد که وقتی افراد از آستانه خاصی در BMI عبور می‌کنند، شانسشان برای ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد و در همان سطح خطر بالا به طور مداوم باقی می‌ماند، بدون توجه به مدت زمان اضافه وزن آنها.” پروفسور جرمی پیرسون، نیز بیان کرد: “این مطالعه مهم در مورد نزدیک به نیم میلیون نفر نشان می‌دهد که BMI عامل خطر مهم‌تری برای دیابت نوع2 است. این نشان می‌دهد نیاز به اندازه‌گیری منظم BMI و پیگیری سطح قند خون افراد در خطر، است تا آنها را زیر آستانه شخصی BMI خودشان قرار داده و به رده سالمی برسانیم. “وقتی کسی BMI خود را بیش از آستانه شخصی خود بالا می‌برد، سطح قند خون افزایش می‌یابد و باعث بروز دیابت تیپ 2 می‌شود که می‌تواند منجر به مشکل در عروق خونی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی شود. اگر اضافه وزن دارید، ایجاد تغییرات کوچک و بلندمدت در سبک زندگی خود مانند کاهش حجم غذاهای مصرفی، کاهش مصرف قندها و فعالیت بدنی بیشتر می‌تواند کمک کند که BMI شما کم شود، که همین امر برای سلامت شما مفید است.”

محاسبه گر وزن ایده آل (BMI)

 

 

 

image_pdfimage_print

مطالب پیشنهادی

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.