تاثیرات حساسیت به مواد قندی در افراد

25 آذر, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
تاثیرات حساسیت به مواد قندی در افراد بیسکویت, تغذیه, رژیم, رژیم لاغری, رژیمی, قندخون, مواد قندی, نوشابه

اگر به تغییرات سطح قندخون فردی که دارای حساسیت قندی است توجه کنیم ، متوجه می شویم که معمولاً این گونه افراد صبح فقط یک فنجان قهوه با شیر و شکر می خورند. درمحل کار نیز چند فنجان قهوه با شیر و شکر و تکه ای شکلات می خورند و معمولاً به علت مشغله زیاد ناهار را فراموش می کنند. ساعت سه بعدازظهر واقعاً احساس خستگی می کنند و برای رفع خستگی و گرسنگی به رستوران می روند و یک بشقاب پر اسپاگتی همراه یک نوشابه می خورند. ساعت چهارونیم بعد از ظهر احساس خواب آلودگی شدید می کنند و برای رفع آن یک کوکاکولا می نوشند و هنگامی که ساعت هفت بعدازظهر به خانه بر می گردند با یک لیوان شربت برای شنیدن اخبار جلوی تلویزیون می نشینند. سپس سر یخچال می روند و چون چیزی برای خوردن پیدا نمی کنند، برای خودشان مقداری اسپاگتی با پنیر و کره درست می کنند و در حال تماشای تلویزیون آن را میل می نمایند. ساعت نه شب هم دلشان می خواهد چیزی بخورند. بنابراین مقداری بیسکویت با یک لیوان شیر می خورند، بعد از خورن قهوه همراه با شیر و شکر و یک قطعه شکلات، سطح قند خون این گونه افراد به شدت و به سرعت بالا می رود. در این حالت بدن پیام خطر را دریافت می کند و وارد عملکرد خارج کردن قند اضافه از خون می شود. زیرا بدن میخواهد سطح قندخون را متعادل نگه دارد. چنانچه سطح قند خون شما بالا برود، پانکراس شروع به ترشح انسولین می کند تا قند خون شما به سلولها منتقل شود و چنانچه سطح قند خون سریعاً بالا برود، سیستم بدن شما به پانکراس دستور می دهد مقدار زیادی انسولین ترشح کند.

مواد قندی

وجود انسولین در بدن به سلولهای شما دستور می دهد مقدار بیشتری قند مصرف کنند و این عمل باعث می شود قند خون شما به سرعت افت شدیدی داشته باشد. در این حالت بدن شما مجدداً احساس خطر خواهد کرد و تمام سعی خود را معطوف به پیدا کردن راه حلی برای این خطر به وجود آمده می کند که البته این بار احساس خطر به علت کاهش شدید قند خون است. در این موقع فرد آگاهانه یا غیرارادی به دنبال چیزی می گرددتا به سرعت میزان قند خونش را بالا ببرد و چنانچه شیرینی یا شکلات در دسترس نباشد، به قهوه یا چای بسیار شیرین رو می آورد. اینک شما خودتان نیز می توانید بفهمید چه اتفاقی برای قند خون شما خواهد افتاد. همان طور که خودتان فهمیدید میزان قند خون شما دوباره به سرعت بالا می رود.

بدین ترتیب در طی شبانه روز بدن شما تغییرات بالا و پایین شدیدی را احساس خواهد کرد. این تغییرات شدیدِ میزان قند خون، واقعاً چه تأثیراتی در شما ایجاد می کند؟ جواب ساده است. خلق و خوی شما مانند قند خونتان در تمام شبانه روز دچار تغییراتی شگرف خواهد شد و در بعضی مواقع در یک روز شما احساسی بسیار خوب خواهید داشت و در بعضی مواقع حالتان بسیار بد خواهد بود. ممکن است شما به مدت سی دقیقه پس از صرف غذا کاملاً سر حال و در کارهایتان دقیق باشید و بعد یکباره فراموش کنید به چه کسی تلفن زده اید یا قدرت حل مشکلاتتان را از دست بدهید و در برابر کارهای اضطراری پیش آمده کاملاً ناتوان شوید.

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.