سم زدایی بدن

24 آذر, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
سم زدایی بدن سم زدایی بدن

بدنتان را از سموم و آلودگی ها پاک نگهدارید

سموم مختلفی در محیط وجود دارد. در هوایی که تنفس می کنیم، درغذایی که میخوریم و آبی که می نوشیم. همه این سموم می توانند در بدن ما جمع شده و تاثیرات مختلفی روی سلامتی ما بگذارند.

این مقاله را بخوانید تا بفهمید که چطور این ناپاکی ها را از بین برده و جسمی سالم داشته باشید.

سم زدایی بدن

سم زدایی بدن چیست؟

سموم و زهرها می توانند در خون ما جمع شوند بنابراین سم زدایی یعنی خروج این مواد مضر از جریان خون ما.

کبد نقش مهمی در این عملیات ایفا  می کند چون کبد است که روی این سموم در خون عملیات انجام می دهد. کلیه ها، روده، پوست، غدد لنفاوی و ریه نیز به تصفیه و از بین بردن سموم کمک می کنند، اما اگر کل سیستم خوب و درست عمل نکند، عملیات تصفیه تاثیرگذار نخواهد بود. به همین دلیل کل بدن در عملیات تصفیه و سم زدایی شریک هستند.

یک برنامه سم زدایی بدن چطور عمل می کند؟

می توانید یک برنامه دقیق و فشرده سه تا هفت روزه را انتخاب کنید (یا حتی طولانی تر، اما این نوع برنامه پیشنهاد نمی شود چون ممکن است سلامتیتان به خطر بیفتد). یا اینکه فقط مکمل های غذایی جدیدی به برنامه غذایی روزانه تان اضافه کنید.

اگر بخواهید می توانید هر دو این تکنیک ها را با هم ادغام کنید. برنامه سه تا هفت روزه سم زدایی می تواند برای هر انسانی یک بار در سال بسیار مفید باشد. به خصوص اگر دچار خستگی، ناراحتی های پوستی، آلرژی، حرکت های نا متعارف شکمی، عفونت های کم، سختی درتمرکز یا هر ناراحتی ضعیف دیگری باشید یکبار آن را امتحان کنید.

چه کسانی باید از برنامه های سم زدایی بدن استفاده کنند؟

هرچند که برنامه های سم زدایی برای هر فرد سالمی هم می تواند مفید باشد، اما نباید خیلی از این برنامه ها استفاده کرد. اگر مبتلا به یک بیماری مزمن و ویروسی مثل سرطان یا سل یا هر بیماری جدی دیگری هستید، قبل از شروع چنین برنامه ای باید با پزشک مشورت کنید. همچنین، اگر دچار سردرد،حالت تهوع و استفراغ شدید نشان دهنده این است که این برنامه خیلی سریع انجام شده است و بدنتان نمی تواند سموم را به این سرعت از بین ببرد. در این حالت، برنامه سم زدایی را کاملًا قطع کنید تا این علائم از بین برود.

انواع مختلف رژیم های سم زدایی بدن کدام است؟

بعضی رژیم های سم زدایی فقط روی خون و کبد تمرکز می کنند، بعضی دیگر روی کلیه ها، و سایر رژیم ها نیز ممکن است روی روده وشکم، پوست یا ریه کار کند. می توانید برای سلامت کردن کل بدنتان این رژیم ها را با هم ادغام کنید. همه چیز به خودتان بستگی دارد.

همان طور که در بالا اشاره شد، می توانید از یک برنامه فشرده یک هفته ای استفاده کنید یا اینکه بعضی از این متدهای تصفیه را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید. رژیم آبمیوه نوشیدن آب سبزیجات، آب میوه های تازه و آب به مدت سه تاهفت روز کاملًا سموم و زهرها را از بدنتان دفع می کند، درحالی که بدنتان را نیز از انواع ویتامینها، مواد مغذی، مواد معدنی و آنزیم های مورد نیاز غنی می کند. اما این کار را به مدت زیاد انجام ندهید و در طول یک هفته کاری این رژیم را شروع نکنید چون ممکن است برای انجام کارهایتان انرژی لازم را نداشته باشید. هنگام مسافرت بهترین زمان برای انجام این کار است و اگر احساس کردید که خیلی ضعیف شده اید، زمانش رسیده است که رژیم را قطع کنید. سم زدایی گیاهی گیاهان بسیاری وجود دارند که بخواهید با آنها رژیم بگیرید. بیشتر این گیاهان به صورت پودر، قرص یا چای وجود دارند. می توانید این مکمل ها را که بیشتر روی شکم و روده تمرکز دارند در فروشگاه های مواد غذایی بیابید. اگرچه می توانید این مکمل ها را در هر زمانی استفاده کنید، اما بهتر است که همراه آن از یک برنامه غذایی سالم نیز استفاده کنید چون در این صورت موثرتر خواهد بود. درست نیست که در طی استفاده ازاین مواد سم زدا از غذاهای ناسالم استفاده کنید. در اینجا به چند مکمل غذایی که برای اعضاء مختلف مناسب هستند اشاره می کنیم روده و شکم ریشه قاصدک، خار شیری، چغندر قرمز، جعفری ، بابونه، گیاه دم اسب، برگ درخت قان، کوهاش، سنبل خطایی، جنتیانا و علف طلایی. کلیه ها جعفری، قاصدک، گل مهر طلا، کرن بری، فلفل قرمز، تخم اردج، اووا اورسی، مریم گلی و زنجبیل.

حمام ها و سونا های سم زدایی

راه های متفاوتی وجود دارد که پوستتان را از ناپاکی ها پاک کنید. سونا ها و حمام های بخار به شما کمک می کند که فلزات سنگین را با عرق کردن دفع کنید. استفاده از محصولات مراقبتی طبیعی پوست که سموم پوست را به خود جذب می کنند نیز می تواند تاثیر زیادی روی سلامتیتان بگذارد. پوستتان را در حالت خشک با لیف های مخصوص پاک کنید و این کمک می کند تا سموم و ناپاکی ها از روزنه های پوست دفع شوند.حمام های سم زدایی نیز بسیار خوب می باشد. یکبار در هفته در طی یک برنامه سم زدایی از این حمام ها نیز استفاده کنید و بعد از اتمام برنامه ماهی یکبار این کار را ادامه دهید نصف فنجان جوش شیرین یا نمک دریا در آب حمامتان بریزید، و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در این آب بخوابید و بعد پوستتان را به آرامی با یک صابون طبیعی و لیف بمالید. سیاهی آب به خاطر دفع فلزات سنگین – مرکوری و سلنیوم – ازپوستتان است.

 پاک کردن روده و شکم

سمومی که در کبد رویشان کار شده است برای دفع به سمت روده می روند. بنابراین پاک کردن روده بسیار روی سلامتی موثر است. بهترین راه شروع یک برنامه غذایی پر فیبر که شامل مقدار زیادی میوه تازه و سبزیجات باشد است. همچنین محرکات گیاهی زیادی برای روده وجود دارد که از نظر قدرت درجات مختلفی دارند.اما آگاه باشید افراد نسبت به گیاهان مختلف واکنش های مختلفی دارند. بنابراین ابتدا مقدار کمی از آن گیاه را استفاده کرده تا بفهمید نسبت به آن حساسیت دارید یا خیر. و به خاطر داشته باشید که این گیاهان را باید به صورت دوره ای استفاده کنید.آنزیم ها آنزیم ها در هر برنامه سم زدایی بسیار مهم هستند و یکی از مهمترین عوامل برای به دست آوردن سلامت عمومی بدن هستند.

اگرچه در مکمل های غذایی یافت می شوند، اما بهترین منبع آنزیم ها میوه ها و سبزیجات نارس است. برای گرفتن بهترین نتیجه، این میوه ها و سبزیجات را بین وعده های غذایی بخورید تا مستقیماً به سمت خون رفته و درگیر مراحل گوارش غذا نشوند. آنزیم ها همچنین به پاک کردن روده و قوی تر کردن آن نیز کمک می کند و برای سم زدایی بسیار ضروری هستند چون به خنثی کردن رادیکال های آزاد، که باعث خرابی سلول ها می شود کمک می کنند. بسیار مهم است چون به ساختن ماده ای به نام گلوتاتیون کمک می کند که باعث دفع سموم می شود.  به ویژه ویتامین نه تنها این آنتی اکسیدان ها برای سلامتی عمومی ما موثر هستند، بلکه عملکرد کبد و اعضاء دیگر بدن که در عملیات سم زدایی موثر هستند را بهتر می کند.

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.