لیست غذاهایی که از بیماری کلیه جلوگیری می کنند

25 آذر, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
لیست غذاهایی که از بیماری کلیه جلوگیری می کنند

کلیه اعضایی لوبیایی شکل و مایل به رنگ قرمز که در دو طرف ستون فقرات بدن واقع شده و برای بدن بسیار حیاتی هستند، چون کار اصلی آنها تصفیه خون است. اگر از بیماری های مربوط به کلیه رنج میبرید یا میخواهید سلامتی آنها را حفظ کنید، این مواد غذایی را به رژیم غذاییتان اضافه نمایید.

لیست غذاهایی که از بیماری کلیه جلوگیری می کنندفلفل دلمه ای قرمز

پتاسیم کمی دارد و یک منبع عالی از ویتامین ها C و A ، B6 ، اسیدفولیک و فیبر است، فلفل دلمه ای قرمز لیکوپین، آنتی اکسیدانی است که از شما در برابر سرطان های خاص محافظت می کند. میتوانید آن را در سالاد ریخته و میل کنید.

لیست غذاهایی که از بیماری کلیه جلوگیری می کنند

سیب

کلسترول را کاهش داده و از یبوست جلوگیری کرده و در برابر بیماری های قلبی از شما محافظت می کند، در عین حال خطر ابتلا به سرطان را هم کاهش می دهد. سیب فیبر بالا و اجزایی ضدالتهابی دارد.

کلم

سرشار از ویتامین های K ، C و فیبر است، همچنین منبع خوبی از ویتامین B6 و اسید فولیک است. وجود این سبزی در رژیم غذایی از بدن در برابر سرطان محافظت کرده و سلامتی قلب و عروق را بهبود می دهد. کلم را به سالاد اضافه کرده و کنار وعده اصلی غذایی سرو کنید.

سیر

سیر به پیشگیری از تشکیل پلاک روی دندان ها، کاهش کلسترول و التهاب کمک می کند. با توجه به عطر و طعم آن، پودر سیر میتواند جایگزینی عالی برای سیر و نمک باشد.

لیست غذاهایی که از بیماری کلیه جلوگیری می کنند

پیاز

سرشار از فلانوئیدها، بخصوص کورستین است ، کورستین یک آنتی اکسیدان قوی می باشد که می تواند بیماری های قلبی را کاهش داده و از شما در برابر بیشتر سرطان ها محافظت کند. پیاز پتاسیم کمی داشته و منبع خوبی از chromium است، این ماده معدنی به سوخت و ساز کربوهیدرات و چربی کمک می کند.

ویتامین ب 1

محققان دریافتند که تجویز خوراکی دوزهای بالای ویتامین B1 میتواند بروز مراحل اولیه نارسایی کلیه را به تعویق بیندازد. نارسایی کلیه در دیابت (نفروپاتی دیابتی) تدریجا در بیمارانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند پیشرفت میکند. مراحل اولیه بیماری با دفع بالای پروتئین (آلبومین) از ادرار شناسایی میشود که به این وضعیت میکروآلبومینوری گفته میشود .دریافت بالای تیامین به طور چشمگیری از دفع آلبومین از ادرار میکاهد.

لیست غذاهایی که از بیماری کلیه جلوگیری می کنند

در این مطالعه تیم محققان به این نتیجه رسیده اند که دریافت 300 میلی گرم تیامین خوراکی در روز به مدت 3 ماه، میزان دفع آلبومین را در بیماران دیابتی نوع 2 به مقدار 41% کاهش میدهد. نتایج همچنین حاکی از آن بود که 35% بیمارانی که میکروآلبومینوری داشتند با دریافت تیامین به وضعیت نرمال رسیدند.
احتمالا در افراد دیابتی کمبود تیامین وجود دارد که این وضعیت باعث بوجود آمدن مشکلات عروقی در این بیماران می شود. لازم به ذکر است که تیامین از جمله ویتامینهای گروه B است که نقش کلیدی در متابولیسم کربوهیدرات ها دارد. این ویتامین با دخالت در متابولیسم کربوهیدراتها،مستقیما در متابولیسم انرژی نقش دارد.

.

image_pdfimage_print

مطالب پیشنهادی

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.