چرا دیابت منجر به تکرر ادرار می شود ؟

25 آذر, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
چرا دیابت منجر به تکرر ادرار می شود ؟

دیابت شرایطی است که علاوه بر علائم متداولی که دارد در مصرف کنندگان انسولین باعث می شود که بدن در ایجاد یا استفاده از انسولین دچار مشکل شود. انسولین هورمونی است که گلوکز یا قند خون را به درون سلول ها جذب کرده تا به عنوان انرژی از آن استفاده شود هرگونه مشکل در انسولین می تواند منجر به بالا رفتن میزان قند خون شود. قند بیش از حد در خون به شدت بر کلیه ها که وظیفه ی پردازش قند را بر عهده دارند تاثیر می گذارد .

زمانی که کلیه ها به طور طبیعی فعالیت خود را انجام ندهند. اکثر گلوکز ها از طریق ادرار از بدن خارج می شوند، این فرایند همچنین باعث خروج مایعات آبرسان با ارزش از بدن شده و در افراد مبتلا به دیابت اغلب منجر به تکرر ادرار و همچنین کمبود آب بدن خواهد شد.

چرا دیابت منجر به تکرر ادرار می شود ؟

چگونه بدانیم مشکل دیابت است ؟

ادرار زیاد نشانه بارز دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 است زیرا دفع مایعات گاهی تنها راه بدن برای از بین بردن قندخون اضافی است، اما ادرار بیش از حد معمول تنها یکی از علائم این بیماری است و گاهی می تواند به دلیل شرایط پزشکی متعدد دیگر تکرر ادرار ایجاد شود .

اگر نگران دیابت هستید لازم است به دنبال برخی از این علائم شایع دیابت باشید.

خستگی و ناتوانی

سلول ها در استفاده از گلوکز برای به دست آوردن انرژی باعث می شود افراد مبتلا به دیابت در اکثر مواقع احساس خستگی کنند. کم آبی نیز باعث شدید تر شدن خستگی می شود .

چرا دیابت منجر به تکرر ادرار می شود ؟

تاری دید

خشک شدن شدید چشم می تواند از عوارض کم آبی در اثر دیابت باشد که بینایی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد .

لثه های متورم

مبتلایان به دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 بیشتر در معرض خطر عفونت تورم و یا ایجاد چرک در لثه ها هستند.

سوزن سوزن شدن

از بین رفتن احساس و اندام انگشتان دست و یا پا از عوارض قند خون بالا است.

سایر علل احتمالی ادرار مکرر:ادرار کردن در طول روز هیچ زمان مشخصی ندارد و ادرار مکرر معمولا به این معناست که باید بیشتر از حد معمول ادرار کنید. داشتن چنین علائمی می تواند نشانه وجود مشکل باشد. عوامل مختلفی برای ادرارکردن بیشتر از حد معمول وجود دارد. دیابت تنها یکی از گزینه های قابل توضیح احتمالی است.

برخی شرایط دیگر که گاهی می توانند عملکرد مثانه را تحت تاثیر قرار دهند عبارت اند از :

عفونت کلیه

بارداری

مثانه بیش فعال

اضطراب

عفونت مجاری ادراری

نحوه درمان تکرر ادرار ناشی از دیابت

تنها نظارت بر میزان مصرف مایعات یا برنامه ریزی برای ادرار کردن احتمالا به شما کمکی نخواهد کرد چرا که مشکل اصلی نه مایعات اضافی بلکه قند خون بیش از حد است. پزشک در صورت ابتلا به دیابت برای شما به طور خاص یک برنامه درمانی تجویز خواهد کرد. درمان های متداول برای دیابت به طور کلی شامل موارد زیر است :

رژیم غذایی و نظارت بر قند خون

افراد مبتلا به دیابت باید مراقب غذایی که میخورند باشند و سطح قند خون را برای اطمینان از افزایش یا کاهش بیش از حد کنترل کنند.

ورزش

ورزش منظم می تواند در سلول ها حساسیت به انسولین را افزایش داده و جذب گلوکز را برای دریافت انرژی افزایش دهد.

دیابت این فرآیند، را برای بدن دشوار می کند اما فعالیت بدنی بیشتر می تواند باعث بهبود این فرایند ها شود.

چرا دیابت منجر به تکرر ادرار می شود ؟

تزریق انسولین

بسته به نوع و شدت دیابت شاید به تزریق منظم انسولین یا پمپ انسولین احتیاج داشته باشید. این تزریق ها در صورتی که بدن به تنهایی در تلاش برای ساخت و جذب انسولین باشد بسیار مهم هستند.

.

.

image_pdfimage_print

مطالب پیشنهادی

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.