5 باور نادرست در مورد رژیم غذایی

26 آذر, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
5 باور نادرست در مورد رژیم غذایی تغذیه, رژیم, رژیم بدون چربی, رژیم غذایی, رژیم لاغری, رژیمی, کاهش وزن

 

باور اول

رژیم های غذایی کم چربی یا بدون چربی برایتان خوب است.

مردم تصور می کنند که برای کم کردن یا کاهش وزن باید یک رژیم غذایی کم چربی داشته باشند، اما با این وجود هنوز هم باید سومین منبع غذایی شما برای کالری های مصرفیتان چربی ها باشد. بدن برای تولید انرژی، بازسازی بافت ها و انتقال ویتامین های محلول در چربی در سراسر بدن به چربی نیاز دارد.

مقدار چربی مورد نیاز برای خانمها در روز ۷۰ گرم می باشد (برای آقایون ۹۵ گرم) که مینیمم آن ۳۰ گرم است (برای آقایون ۴۰ گرم) . نیازی نیست که یک رژیم بدون چربی را پیش بگیرید. خودداری از مصرف چربی های اشباع و مصرف چربی های غیراشباع مثل روغن زیتون و آووکادو و … برای شما مفید خواهد بود.

رژیم غذایی

باور دوم

رژیم های کم کالری یا غذا نخوردن به کاهش وزن کمک می کند.

شاید این در کوتاه مدت صادق باشد اما با گذشت زمان متوقف می شود. کاهش وزن در زمانی طولانی، چربی های بدن را از بین می برد.

در حالی که غذا نخوردن نه تنها چربی ها بلکه عضلات و بافت های بدن را نیز تخریب می کند.از دست رفتن عضلات باعث پایین آوردن متابولیسم بدن می شود  (میزان کالری که روزانه بدنتان به آن نیاز دارد.) این یعنی بدن شما در مقایسه با قبل به کالری های کمتری نیاز دارد و با متوقف کردن رژیم، وزنتان بالا خواهد رفت. به همین خاطر است که در هر برنامه کاهش وزنی، ورزش برای عضله سازی و حفظ متابولیسم بدن توصیه می شود. غذا نخوردن همچنین باعث ایجاد ضعف و گیجی در شما می شود، به همین خاطر بهتر است در دراز مدت وزنتان را پایین بیاورید.

باور سوم

غذاهایی که آخر شب خورده شود، بیشتر چاق کننده هستند.

در خیلی از رژیم ها گفته می شود که از یک ساعتی از شب به بعد دیگر چیزی نخورید. می گویند در این زمان ها چون بدن فعالیتی برای سوزاندن چربی ندارد، چربی بیشتری ذخیره می کند.اما تحقیقی که در مرکز تغذیه دانشگاه کمبریج انجام گرفت، خلاف آن را ثابت می کند.دراین تحقیق، شرکت کننده ها را در دستگاه های کالری متر قرار دادند که مقدار کالری های سوخته شده و مقدار کالری های ذخیره شده را اندازه گیری می کند.

در یک دوره آزمایشی، یک وعده ناهار حجیم و یک وعده شام سبک به آنها داده شد، و در دوره دوم آزمایش، یک وعده ناهار سبک و یک وعده شام حجیم به آنها داده شد.نتایج تحقیق نشان داد که وعده حجیمی که قبل از خواب به آنها داده شده بود، به هیچ عنوان باعث نشده بود که بدن چربی بیشتری ذخیره کند.

زمانی که غذا می خورید اهمیت زیادی ندارد، مقدار کلی کالری هایی که در ۲۴ ساعت مصرف می کنید مهم است. این واقعیت دارد که افرادی که برخی وعده های غذایی را در طول روز نادیده می گیرند، و در شب مقدار خیلی زیادی غذا مصرف می کنند، نسبت به کسانی که کالری های مصرفیشان را در طول روز پراکنده مصرف می کنند، چاق تر هستند.

این ممکن است به این خاطر باشد که منظم غذا خوردن به ما کمک می کند اشتها و مقدار غذای مصرفیمان را کنترل کنیم.

باور چهارم

کند بودن متابولیسم، از کاهش وزن جلوگیری می کند.

واقعیت این عقیده بین رژیم گیرنده هایی که با کاهش وزن سر و کار دارند بسیار متداول است. تحقیقات نشان داده است که متابولیسم در حال استراحت – مقدار کالری که توسط بدن در زمان استراحت مصرف می شود – با چاق شدن افراد افزایش می یابد. به عبارت دیگر، هرچه چاق تر باشید، بدن شما برای دنبال کردن عملکردهای خود به کالری بیشتری نیاز دارد و متابولیسمتان هم بالاتر خواهد بود.

افزایش وزن زمانی اتفاق می افتد که تعداد کالری هایی که مصرف می کنید بیشتر از مقداری که می سوزانید باشد. متاسفانه مردم این روزها بیشتر به کارهای نشستنی اشتغال دارند و این باعث می شود مقدار کمتری کالری بسوزانند.

باور پنجم

غذاهای چاق کننده برابر است با بالا رفتن سریع وزن.

باور کنید یا نه، افزایش وزن حقیقی، روندی بسیار کند است. شما باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر مصرف کنید تا نیم کیلو وزنتان بالا برود. اگر بعد از خوردن یک غذا ترازو به شما می گوید که چند کیلو وزنتان بالا رفته است، می تواند به خاطر آب بدنتان باشد.

خیلی از افراد احساس گناه می کنند و فکر می کنند اگر غذاهایی با چربی یا شیرینی زیاد بخورند، رژیمشان را شکسته اند. اما چطور ممکن است که یک شکلات ۵۰ گرمی وزن شما را چند کیلو بالا ببرد؟

برای کنترل وزنتان در طولانی مدت، باید مصرف غذاهای پرچربی را با غذاهای سالم و فعالیت بدنی متوازن کنید.

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.