5 عادت اشتباه در تغذیه

28 آذر, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
5 عادت اشتباه در تغذیه تغذیه, رژیم, رژیم لاغری, رژیمی, عادت اشتباه در تغذیه

در دنیـای اینـترنت پرسـرعت، ماشـین هـای خود پرداز، اتومبیـل هـای تنـدرو و غـذاهای حاضـری، وقت گذاشـتن برای حفظ عادت های سالم و مناسب غـذایی دشوار بنظر میرسـد. غـذاخوردن که پیش ازاین یک اولویت مهم محسوب میشد، به موضوعی جنبی تبدیل گشته است که توجه زیادی به آن نشده و معمولادر لابه لای کارهای روزانه دیگر گنجانده میشود. گذشـته از ایـن، برخی از عادت هـای غـذایی و تغذیه نامناسب که به تصـور شـما مـوجب کـاهش وزن میگردنـد، در واقـع ممکن است منجر به افزایش وزن شوند. خوشبختانه ترک عادت های غذایی غلط آسان بوده و وقت زیادی نمیگیرد و موجب خواهدشد تا از زندگی سالمتر و اندامی متناسب تر برخوردارشده و از غذاخوردن بیشتر لذت ببرید.

اشتباه در تغذیه

برخی از این عادت های نادرست تغذیه ای بشرح زیر میباشند :

 نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه یک اشتباه بزرگ در تغذیه محسوب میشود. صبحـانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازشـدن فکر و ذهن میگردد، بلکه موجب انتخاب و مصـرف مناسب وعـده های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شماخواهدشد. همچنین خوردن صـبحانه ممکن است به شـما در مصرف کمترکالری در ادامه روزکمک نماید. یک تحقیق دانشگاهی نشان داده که مصـرف مقـدارکـالری مشـخص در ابتـدای روز اثر سـیرکننـدگی بیشتری نسـبت به مصـرف همـان مقـدار کالری در ساعت هـای دیرتر خواهـد داشت که این امر موجب کـاهش مجموع کالری مصـرفی در روز میگردد. راه حل خوردن صـبحانه مناسب احتمال بکارگیری عادت های نادرست غذایی را در وعده های دیگر کاهش میدهد. صـبحانه را کامل صرف نمایید. از مواد لبنی کم چرب، تخم مرغ و نان های سبوس دار استفاده کنید.

غذاخوردن پیش ازخواب

 اگر میخواهیـد رویاهای شـیرین ببینیـد، پیش ازخواب از غـذاخوردن دوری کنید. با اینکه نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثرخوردن غـذا پیش ازخواب وجود نـدارد، پرخوری، مصـرف غـذاهای ادویه دار و چرب، یـک تـاسه سـاعت پیش از وقت خواب منجر به کاهش کیفیت و مدت خواب و موجب کسالت،خستگی و کوفتگی در روز بعدخواهد شد. خوردن غذاهای چرب پیش ازخواب سـبب کندشدن تخلیه معده و تشدید سوء هاضمه و مصرف غذاهای ادویه دار منتهی به صدمات و سوزش های قلبی و نیزسوء هاضمه خواهدشد. سـعی کنیـد حداقل۴ سـاعت قبـل ازخواب اقـدام به خوردن غـذا نموده و چنـانچه پیش ازخواب احسـاس گرسـنگی کردید مقداری میوه جات تازه مصرف نمایید.

پرخوری

شاید اگر پرخوری های رایج مربوط به سبزیجات میشد، متخصصان تغذیه مشکلی با این نوع خوردن پیدا نمیکردند، اما متاسفانه پرخوری معمولا در مورد غذاهای چرب و نشاسته دار نمودار میشود. زیاده روی در این نوع مواد غـذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده وجنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت. وعـده های غذایی خود را به جای ۳ وعده پرحجم، به ۵ یا ۶ وعده کم حجم تر تقسـیم کنید. خوردن غذاهای سالم و کـم حجـم حـاوی کربوهیـدرات های کمپلکس و پروتئیـن درطـول روز نه تنهـا اشـتهای شـما راکنـترل میکنـد، بلکه احتمـال پرخوری را نیز کاهش خواهـدداد. تعـدد وعـده های غذایی هم چنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری کالری میگردد چرا که متابولیسم بدن همواره به فعالیت میپردازد.

گرسنه ماندن

 برخلاف تصور،گرسـنه مانـدن باعث میشود وزن بـدن بدلیل ذخیره سازی چربی افزایش یابد. هنگامی که برای مدتی طولانی غذا نمیخورید، بدن شـما بدلیل محروم ماندن از مواد غذایی دچار آشفتگی میگردد و در انتها هنگامی که دوباره شروع به خوردن می کنید، بدن شـما گمان میکند که بایدکالری مصرفی را به چربی تبدیل نمایدچون نمیداندچقدرطول می کشد که دوباره غذا بخورید. بنابراین چربی ها باشما باقی می مانند.  اگر هـدفتان ازگرسـنگی کشـیدن کاهش وزن است بایـددر برنامه رژیمی خود تجدیدنظر نمایید. به جای گرسـنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین نموده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه جات، سبزیجات،حبوبات، گوشت  های کم چرب و ماهی استفاده کنید.سعی کنیدچهار یا پنج بار در هفته طبق یـک برنـامه منظم ورزش نماییـد. بهترین روش کاهش وزن تمرینات مرتب و رژیم غـذایی مناسب است و نه محروم کردن بدن از مواد غذایی مورد نیاز آن هم به مدت طولانی.

انجام کاری دیگر به همراه غذاخوردن

 نه تنهـا پرداختن به کاری دیگر همزمان با غـذاخوردن موجب ریخت و پاش آن در اطراف شـما می شود، منجر به پرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیزخواهد شد. اگر هنگام تماشای تلوزیون،صـحبت با تلفن و یا بازی ویـدئویی مشـغول غـذاخوردن شویـد، این عوامل خارجی پرت کننـده حواس، باعث میشونـد شـما توجه کمتری به گرسـنگی و نشانه های سـیرشـدن که بیان کننده کافی بودن مقدار غذا و احساس سیری می باشـند، بنمایید. بعلاوه وقتی درحین انجام کاری شـروع به غذاخوردن میکنید، دیگر توان توقف نخواهید داشـت چرا که عمل خوردن تبدیل به حرکتی غیر هوشیارانه و مکانیکی بدون توقف میشود.  سـعی کنیـد در هر لحظه فقـط روی یـک چیز تمرکز نماییـد. چرخ زدن در آشپزخـانه هنگام صـحبت با تلفن ایـده ی مناسبی نیست. اگر فقط میخواهیـد دست یا دهانتان مشـغول باشد، سـرگرمی غیر از موادخوراکی پیدا کنید.

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.