7 دمنوش مفید برای هضم بهتر غذا

8 دی, 1402
3 دقیقه زمان مطالعه
7 دمنوش مفید برای هضم بهتر غذا تغذیه, دمنوش, دمنوش برای هضم غذا, دمنوش لاغری, رژیم, رژیم لاغری

هضم غذا یکی از وظایف اصلی دستگاه گوارش است. دستگاه گوارش مجموعه ای از اندامها است که از دهان تا مقعد قرار گرفته اند. این اندامهای توخالی شامل دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد است. کبد، لوز المعده و کیسه صفرا نیزاندامهای جانبی دستگاه گوارش هستند. باکتریهای موجود در دستگاه گوارش شما که به آن فلور روده یا میکروبیوم نیز میگویند نقش موثری در هضم غذا دارند. بخشهایی از سیستم عصبی و سیستم گردش خون شما نیز در فرایند هضم غذا موثر هستند. با هم کار کردن ،این سیستمها یعنی سیستم عصبی، هورمونها، باکتریها، خون و اندامهای دستگاه گوارش باعث میشود، هر روز غذاها و مایعاتی که میخورید یا مینوشید را هضم کنید. مدت زمان هضم غذا بین افراد و حتی بین زن و مرد متفاوت است. بعد از خوردن غذا، حدود شش تا هشت ساعت طول میکشد تا غذا از معده و روده کوچک شما عبور کند. سپس غذا برای هضم بیشتر، جذب آب و سرانجام دفع مواد غیر قابل هضم وارد روده بزرگ میشود. هنگامی که غذا به روده بزرگ رسید، ممکن است تا یک روز یا بیشتر در آنجا بماند تا بیشتر تجزیه شود. مقدار و نوع غذای خوراکی: غذاهای غنی از پروتئین و چربی مانند گوشت و ماهی نسبت به غذاهای پر فیبر، مانند میوه و سبزیجات زمان بیشتری برای هضم نیاز دارند.

دمنوش نعنا و هضم غذا

دمنوش یا چای نعناع علاوه بر طعم خوب، تأثیرات مثبتی بر حفظ سلامت و زیبایی دارد. تمام بخشهای بدنتان از موی سر گرفته تا انگشتان پا از خواص چای نعناع بهره مند میشود. این نوشیدنی خوشمزه، علاوه بر خاصیتهایی که برای سلامتی و زیبایی شما دارد، به کاهش استرس هم کمک میکند چای نعناع درمانی طبیعی برای برخی بیماریهای معده شامل نفخ، باد معده و یبوست است. مطالعات باستان شناسی نشان میدهد که بیش از ۱۰۰۰۰ سال است که از نعناع به عنوان دارو استفاده میشده است. امروزه نیز روغن نعناع توسط برخی پزشکان برای تسکین علائم مشکلات روده مانند سندروم روده ی تحریک پذیر تجویز میشود.

چای نعناع محتوی عناصر کارمیناتیو ضد سوءهاضمه، نفخ و درد ناشی از آن بوده و باعث میشود باد معده پس از تشکیل به جای اینکه در یک جا بماند و باعث ناراحتی فرد بشود، حرکت بکند. بنابراین از بروز نفخ، گرفتگی و ناراحتی معده جلوگیری میکند. بنابراین جای تعجب ندارد که چرا بسیاری از داروهای اسهال، یبوست و نفخ بدون نسخه طعم نعناع میدهند. چای نعناع موجب افزایش جریان صفرا شده و باعث دفع راحت تراست. مسکن داشته و موجب کاهش درد مدفوع میشود. چای نعناع خاصیت  ناشی از گرفتگی ها، نفخ و سوءهاضمه میشود. این امر موجب آرامش روده و عضلات صاف دستگاه گوارش میشود. نوشیدن یک فنجان دمنوش نعناع میتواند این مشکلات گوارشی را کاهش بدهد. و اگر به طور دائم از باد معده، یبوست و نفخ رنج میبرید، نوشیدن یک فنجان چای نعناع هنگام غروب میتواند موجب تسکین مشکلاتتان شده، به هضم غذا کمک کند و باعث شود شب ها راحتتر بخوابید.

دمنوش زنجبیل و هضم غذا

این گیاه طعمی تند دارد و قسمت ریشه این گیاه به صورت تازه و پودرشده مورد استفاده قرار میگیرد. به طور کلی کسانی که به صورت روزانه آب زنجبیل و یا دمنوش آن را با معده خالی مصرف میکنند، مشکلات گوارشی کمتری دارند چرا که زنجبیل دارای مقادیر فراوانی از فیبر است. فیبر موجود در زنجبیل ماده ای مغذی است که مصرف مداوم آن باعث بهبود حرکات روده، کاهش یبوست، کاهش اسید معده و بهبود نفخ میشود. از دیگر خواص زنجبیل برای معده، کاهش درد معده است. زمانی که زنجبیل به صورت تازه مصرف شود، با کمک به هضم غذا دردهای معده را تسکین میدهد.

دمنوش رازیانه و هضم غذا

 رازیانه یا بادیان گیاهی زمستانی است که از خانواده سبزیجاتی مانند کرفس و هویج وحشی است و مانند آنها پیاز سفید رنگ با ساقه های بلند است. رازیانه از لحاظ ظاهری شبیه به کرفس و از نظر طعم شبیه به شیرین بیان است. اصل رازیانه به کشورهای مدیترانه ای برمیگردد؛ اما به دلیل فراوان بودن خواص رازیانه امروزه در بسیاره از کشورهای جهان از جمله ایران مورد توجه قرار گرفته است. در طب سنتی ایران، از رازیانه به گیاه ضدبلغم و صفرا یاد میشود چون رازیانه طبع گرم و خشکی دارد. متخصصان گیاهان دارویی معتقدند دانه رازیانه برای کمک به هضم غذا مفید است. همچنین به شل و آرام شدن ماهیچه های سیستم گوارشی کمک کرده و میزان گاز معده، نفخ و گرفتگی شکمی را کاهش میدهد. در واقع چای تهیه شده از دانه های رازیانه برای درمان اسپاسم عضلانی شکمی ناشی از سندرم روده تحریک پذیر، کولیت زخمی، بیماری کرون و دیگر مشکلات سیستم گوارشی کاربرد دارد.

دمنوش قاصدک و هضم غذا

استفاده از چای قاصدک در طب سنتی سابقه ای طولانی دارد که به برخی از نام های سنتی گیاهی که این چای از آن ساخته میشود چای قاصدک سرشار از مواد مغذی است این گیاه دارای مقدار قابل توجهی از ویتامین ها K-C-A ،مواد معدنی آهن، کلسیم منیزیوم و پتاسیم( و فیبر گیاهی )که به رشد باکتریهای مفید سیستم گوارشی کمک میکند است. این گیاه میتواند با التهابات معده مبارزه کرده و باعث کاهش تولید اسید در معده شود که همین موضوع در کاهش احتمال ابتلا به زخم معده موثر است. با این حال بهتر است که قبل از نوشیدن چای گل قاصدک حتما با پزشک خود مشورت کند.

دمنوش گیاه سنا و هضم غذا

 برگ سنا یکی از گیاهان بسیار پرفایده و دارویی در طب سنتی است که به دلیل خواص برگ سنا برای یبوست و خواص برگ سنا برای پوست، اهمیت زیادی دارد. از این گیاه برای کاربردهای درمانی بسیاری استفاده میشود و مصرف درست آن میتواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد اگر ملین را ماده و عاملی برای سهولت تخلیه روده ها بدانیم، برگ سنا یک ملین خواهد بود. در واقع سنا میتواند به تحریک و افزایش انقباضات روده کمک کند و یبوست را از بین ببرد. مشخص شده است که گیاه سنا در تسکین سوزش سر دل، حالت تهوع، گاز، نفخ و برآمدگی ناشی از سوء هاضمه مؤثر است. گیاه سنا، هنگامی که با گیاهان معطر مانند هل، رازیانه، زنجبیل و نعناع مصرف می شود ، با اقدامات پاک کننده قوی خود به کاهش به وجود آمدن گاز در معده کمک می کند.

 

دمنوش گل ختمی و هضم غذا

 گل ختمی گل هایی بزرگ و پرجلوه به رنگ های صورتی، بنفش روشن، قرمز، سفید، بنفش و زرد دارد. گل های این گیاه شکلی شبیه قیف دارند و عرض آنها نیز ۷ تا ۱۲ سانتیمتر است. این گیاه دارای ۱۵ تا ۲۰ دانه کوچک، بیضی شکل و مسطح است. این گیاه از خواص ضدالتهابی و تسکین بخشی برخوردار است که به درمان مشکلات روده ای و معده ای مانند دردهای شکمی، زخم ها، ورم معده، سندروم روده تحریک پذیر و اسهال کمک میکند. ریشه و برگ های گل ختمی مشکلات گوارشی را درمان میکنند. پژوهش ها نشان میدهند این گیاه از توانایی درمان التهاب روده ورم مخاط روده بزرگ زخم های گوارشی، زخم های دهان و فتق هیاتال برخوردار است.

چای سیاه و هضم غذا

چای سیاه که پر استفاده ترین چای در دنیا است، در واقع همان چای سبز است که برگ هایش را بیشتر خشک میکنند، و این کار باعث میشود طعم و رنگ آن تغییر کند برگ چای، دارای کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، پیگمان های فالونیک، بازهای پوریک، تئوفیلین، ویتامین، کلروفیل، تانن و کافئین است.

بهبود هضم غذا با مصرف چای سیاه

 شکم سالم می تواند شما را از بیماری های مختلف محافظت کند. پلی فنول های چای به عنوان پری بیوتیک عمل می کنند که به سلامت روده خوب کمک می کند. علاوه بر این ، این پلی فنول ها مانع رشد باکتری های مضر دیگر در روده می شوند. چای سیاه هم چنین می تواند به کاهش زخم معده و روده بزرگ، سرطان های معده کمک می کند.

منبع

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.